Božské opálení, tohle tajemství prostě musíte znát!

Bylo mi krásných 14 let. V červenci jsme vyrazili s rodiči na dovolenou k moři do tehdejší Jugoslávie. Protože moje maminka to se mnou myslela dobře a taky dobře věděla, jak špatně se opaluji, měla jsem zakázané chodit od jedenácti do tří na sluníčko.

Za týden jsme se vrátili domů a moje kamarádka mi řekla: Tys byla u moře? Jsi bílá jak vápno! Strašně jsem se tenkrát styděla.


V dospělosti, kdy už mi maminka neradila, kdy mám chodit na sluníčko, jsem se svojí rodinou vyrazila do Chorvatska. Přijeli jsme k moři a dcery (6,8) chtěly jít hned vyzkoušet, zda je voda opravdu slaná.

Nafoukli jsme lehátko a holky mě přemluvily, ať jdu (na lehátko) s nimi. Můj selský rozum vyhodnotil, že nepotřebuji opalovací krém. Spodní polovina těla bude ve vodě a horní polovinu si občas namočím, což by mělo opalovací krém dostatečně nahradit.

Svoji výše popsanou teorii jsem ještě ten večer vyhodnotila jako pěknou kravinu. Moje záda se mi odměnila rudou barvou a já měla další tři dny dovolené o zábavu na pokoji postaráno.

Po krásné, opálené pokožce jsem toužila vždycky, ale neznala jsem žádné zásady pro zdravé, chytré a efektivní opalování, ani v nejmenším jsem netušila, co znamenají čísla na opalovacích krémech.  

Oči se mi otevřely a brada mi spadla po mém prvním školení, kde nám školitelka jasně a srozumitelně vysvětlila, jak se chytře, bezpečně a efektivně opalovat. První věta, kterou pronesla, byla:

Samotné opalování začíná ještě před opalováním. Než koupíte opalovací krémy, kupte si lufu nebo masážní žínku, abrazivní krém nebo gel a kvalitní, hydratační tělové mléko.

 

Naše kůže na těle a pleť není po zimě a jaru na přímé slunce připravená! V zimě a na jaře chodíme zahalení, kůže je zhrublá, vysušená a může se loupat (na loktech, pažích, holeních). Není to ideální start pro opalování.


JAK SE PŘIPRAVIT NA OPALOVÁNÍ?

Na chytré, bezpečné a účinné opalování se připravuji tak, že 2x týdně (s prvními slunečními paprsky, kdy začnu chodit v sukni a bez silonek s krátkým rukávem nebo 14 dnů před tím, než jedu na dovolenou k moři) dělám následující proceduru (rituály mám ráda☺):

na vanu (když nemám tak do sprchového koutu) si připravím: peeling, masážní rukavici, sprchový gel. Nejdřív svoje tělo umyji sprchovým gelem, neoplachuji vodou, pak použiji abrazivní gel.

Tento sám o sobě vůbec nepění, naopak v kombinaci se sprchovým gelem dokáže vytvořit bohatou pěnu (takže si můžete připadat jak v dobrém filmu).

Beru masážní rukavici a masíruji tělo, aby se důkladně prokrvilo. Začínám od stehen – tady si dám hodně záležet a trochu přitlačím, pokračuji směrem dolů k chodidlům.

Pak paže, ty jsou taky důležité, tady taky tlačím ☺ a břicho. Pokud najdete dobrovolníka, který vám umyje abrazí záda, máte vyhráno. V dekoltu se jen s citem pohladím, zde je kůže velmi jemná. Pak se osprchuji vlažnou vodou, postupně přidávám studenou.

Vystoupím z vany, jemně se osuším a začnu vtírat tělové mléko. Roztírám směrem od noh (chodidel) vzhůru. Snažím se vetřít do každého záhybu svého těla.

Obličej připravuji na opalování stejně. 1x týdně peeling, pak hydratační maska.


NAJDI SI SVŮJ FOTOTYP

Pokožku dělíme na čtyři základní typy, podle toho jak se opaluje a reaguje na sluneční svit. Určitým znakem pro daný (foto)typ je barva očí a vlasů nebo pihy.

# Fototyp 1: pokožka je velmi světlá, bledá, můžou na ní být i pihy. Nikdy nezhnědne. Na sluneční záření reaguje velmi citlivě. Skoro vždycky se spálí. Vlasy světlé nebo rezavé. Doba pobytu na slunci bez ochrany je 5 – 10 minut.

***

# Fototyp 2: pokožka je světlá, má sklon k pihám. Často se při pobytu na slunci nechráněná spálí. Vlasy jsou blond. Doba pobytu na slunci bez ochrany je 10 – 20 minut.

***

# Fototyp 3: na slunění reaguje normálně. Pokožka je bez pih. Při opalování může zčervenat, ale obvykle se rychle vrací k normálu. Opaluje se rovnoměrně, spálí se jen výjimečně. Vlasy jsou tmavě blond až po světle hnědé. Doba pobytu na slunci je 15 – 25 minut.

***

# Fototyp 4: Na slunění reaguje velmi dobře, nespálí se, nýbrž opálí. Vlasy bývají hnědé až černé. Doba pobytu na slunci bez ochrany je 25 – 35 minut.


CO MI ŘEKNE ČÍSLO NA OPALOVACÍM KRÉMU?

Číslo (SPF = Sun protection factor), které je uvedeno na opalovacím krému (může to být 6, 10, 15, 20, 25, 30 nebo 50) vynásobím počtem minut podle svého fototypu kdy můžu bezpečně pobývat na slunci (přiřaďte se podle popisu výše) a získám délku v minutách, po kterou můžu být na sluníčku, aniž bych se spálila.

***

Příklad: použiji opalovací krém s ochranným faktorem SPF 30. Počítám (v mém případě, jsem fototyp 2): 10 nechráněných minut x 30 (číslo uvedené na opalovacím krému) = 300 minut = 5 hodin, kdy můžu pobývat s klidem na slunci, aniž bych se spálila.

Jsem týden u moře a chci se bezpečně a efektivně opálit. Začínám s ochranným faktorem číslo 50, tento používám první 2 dny. Pak přecházím na faktor číslo 30, tento používám 3 dny a poslední dva dny se natírám krémem s ochranným faktorem číslo 20.


PODLE ČEHO VYBÍRÁM OPALOVACÍ KRÉMY?

Opalovací krémy si kupuji podle toho kam jedu (nebo nejedu a zůstávám v naší krásné zemi). Do našich končin mi stačí opalovací krémy s ochranným faktorem 10 a 15. K moři a do hor používám opalovací krémy s vyšším ochranným faktorem (25, 30, 50).

Ochranný faktor je buď: nízký (SPF 10), střední (SPF 15, 20, 25) nebo vysoký (SPF 30, 50).

Opalovací krémy si vybírám zásadně dermatologicky testované, voděodolné.


KDY POUŽÍT OCHRANNÝ FAKTOR 50?

  • Pokud jsem neudělala přípravu na opalování, tak jak jsem ji popsala výše. Zkrátka odhalím svoje tělo slunci a není na to připravené, pak sahám po krému se SPF 50.

***

  • Jsem na dovolené a už jsem opálená. Vyměním si plavky a spálím si místo, které bylo předtím chráněno předchozími plavkami. Pak toto červené popálení natřu krémem s ochranným faktorem SPF 50 a můžu jít bezpečně na slunce znovu.

***

  • Když mám spálené uši a chci jít na sluníčko, použiji jako ochranu krém se SPF 50.

***

  • Když se nechci opálit.

***

  • Všeobecně: pro miminka, malé děti, staré lidi, lidi, kteří mají kožní problémy.

***

Krém se SPF 50 je krém, se kterým se zaručeně nespálíte, ale ani neopálíte. Záleží na tom, co chcete. Vyšší ochranný faktor neexistuje.


CO DĚLAT PO OPALOVÁNÍ?

Po každém opalování si tělo důkladně umyji sprchovým gelem. Pak natřu kvalitním, hydratačním tělovým mlékem.

To stejné praktikuji na obličeji, jen si ho neumývám sprchovým gelem, ale vyčistím čistícím mlékem a tonizační vodou. Dám hydratační nebo gelovou masku.

Masku (hydratační nebo gelovou) doporučuji dávat na obličej ještě před sluněním (i po něm). Pleť je pak lépe připravená na opalování.


DOPORČUJI

Bezprostředně poté, co jsem udělala na svém těle peeling, nechodím na přímé slunce. Není to vhodné.

Když mi naskočí krupička na těle (sluneční alergie, je to reakce na opalovací krém), pak volím opalovací krém pro děti. Tento je víc citlivý k dětské kůži, je tedy vhodný i pro sluneční alergiky. Mám vyzkoušeno. Nebo volím opalovací krém s nižším SPF faktorem a zkracuji si pobyt na přímém slunci.

Přeji vám zdravé, chytré, bezpečné a efektivní opalování  🙂

Líbil se vám článek? Dejte ho přečíst svým známým ⬇⬇⬇

 

 

Anna Krajíčková
Už víc jak 15 let ukazuje ženám, jak se jednoduše a s láskou starat o svoji pleť, aby to byla hra a zábava, která nestojí moc času ani peněz. Miluje kosmetiku, líčení, módu a barvy. Je inspirací pro ženy, které se chtějí přijmout a mít se rády takové, jaké jsou, protože jak sama říká: "Skutečná krása vychází (ne)jenom zevnitř". Je autorkou e-booku Sama sobě kosmetičkou>>, e-booku zdarma 9 chyb v péči o pleť>> ,celý její příběh si můžete přečíst TADY>> Připojte se k dalším ženám a nechte se inspirovat na její facebookové stránce SKUTEČNĚ KRÁSNÁ>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů