Komedon není sprosté slovo aneb jak na černé tečky v obličeji

Dostal se mi do ruk časopis o kosmetice a protože mám takovou úchylku a všechny knížky, letáky a brožurky listuji pozpátku, začala jsem i tentokrát odzadu. Navíc, říká se, že poslední strana provádá, tak jsem byla zvědavá, jestli to bude fungovat i na mě.


Otočím časopis na poslední stranu a v super akční nabídce na mě z papíru kouká pomůcka na odstranění komedonů. Fotka lákavá, cena skvělá, popisek nic moc. Stručný, bez vysvětlení od čeho mi tato super vychytávka může pomoct.

CO JE TO KOMEDON?

Popravdě, byla jsem ztrochu zaskočená, protože netuším, kolik žen (a možná ani mužů) neví, co znamená slovo komedon? Slovo, u kterého stačí přehodit pár písmen a máte z něj úplně něco jiného :).

Co je to vlastně ten komedon? Pojďme se na to kouknout, ať víme, o čem se tu spolu budeme bavit:

komedony jsou černé tečky v obličeji, které se objevují nejčastěji v T-zóně, tedy v oblasti čela, nosu, brady.

Jedná se o ucpané, rozšířené póry, které jsou zanesené kožním mazem a odumřelými buňkani, které na vzduchu oxidují a tím pádem zčernají.

Komedony jsou typické pro mastnou a smíšenou pleť. Proto se objevují nejčastěji v období dospívání a mládí, kdy pleť produkuje nejvíc mazu. S postupem věku mizí.

PÉČE O PLEŤ ZAČÍNÁ V HLAVĚ

Ještě teď si dokážu do detailu přesně vybavit svůj obličej v mládí. Byl plný černých teček a já nevěděla co s nimi. Styděla jsem se za ně, a tak jsem se jich chtěla rychle zbavit.

Zuřivě jsem je mačkala pěkně jednu po druhé až do samé bolesti, protože vidina krásné a zdravé pleti byla hódně silná. Odměnou mi ale nebyla pleť modelek z titulních stran časopisů, nýbrž rudé fleky, kterými byl můj obličej důkladně poset několik hodin jako jarní louka lučním kvítím.

Škoda, že mi tenkrát nikdo neporadil, že péče o pleť nespočívá jen v bolestivém mačkání černých teček a nepravidelném používání krémů a odličovadel.

Péče o pleť totiž začíná v naší hlavě. To platí i pro komedony a samozřejmě nejlepší je, když se jim díky pravidelné péči o pleť a správnému nastavení mysli můžeme vyhnout úplně.

CO DĚLAT ABY SE MI NEDĚLALY?

Nejčastější příčinou vzniku černých teček je nesprávné nebo žádné čištění pleti, ale bohužel na 100% fungující návod, jak se jich zbavit, neexistuje. Abych vás tu neodradila úplně, podělím se s vámi o svůj příklad, jak jsem se jich zbavila já.

Odjížděla jsem ze svého prvního kosmetického školení, kde jsem dostala perfektní, naprosto jednoduchý návod, jak pečovat o pleť.

Doteď si dokážu vybavit okamžiky eufóre a nadšení, které se ve mě míchaly jako horká láva v živé sopce, protože mi v tu chvíli došlo, že péče o pleť může být jednoduchá, účinná, časově a finančně nenáročná, ale hlavně, pokud to budu všechno dodržovat, výsledkem bude pleť, po které jsem vždycky tolik toužila.

První věta, kterou pronesla školitelka, které se mimo jiné nikdo nepokusil hádat její skutečný věk, protože vypadala minimálně o 20 let mladší, byla:

samotná péče o pleť začíná čistěním. Můžete tím předejít spoustě nepříjemností jakou jsou například černé tečky v obličeji nebo akné.

Věta, která mi doslova změnila život. Jak jednoduché: samotná péče o pleť začíná čistěním.

A tak jsem začala čistit! Koupila jsem si čistící mléko i tonizační vodu, protože mi konečně někdo vysvětlil, jaký je mezi mini rozdíl, když oboje je na čištění pleti.

Poctivě, každý den, ráno i večer, jsem brala do ruk všechny ty důležité výše uvedené ingredience, moje svědomí mi nedovolilo vynechat jeden jediný den. Tak moc jsem chtěla mít čistou a krásnou pleť za kterou bych se nemusela stydět.

Do měsíce po tomto každodenním rituálu, kdy jsem si byla stoprocentně jistá, co, kdy, proč a jak mám čistit, jsem konečně v zrcadle viděla výsledky. A nejenom já. Celé moje okolí, dokonce i můj šéf v práci si všiml, že mám hezkou pleť :).

CO S NIMI KDYŽ UŽ JE MÁM?

Když už komedony máte, prosím chovejte se k nim jako ke svým přátelům :). Vím, zní to divně, ale prosím nebojujte s nimi, nemačkejte je, protože byste si víc uškodila než pomohla.

Zkuste raději pravidelné čištění každé ráno i večer (stejně, jako jsem do dělala já). Vím, bude to těžké, ale zkuste to vydržet. Vyplatí se vám to a brzy to uvidíte i v zrcadle.

Pokud byste ale měla přeci jen silné nutkání si se svými přáteli promluvit ručně, tak s citem a vezměte to jako proces.

 • 1
  Udělejte si čas na svůj rituál s černými tečkami. Naplánujte si dobu, kdy se v koupelně nebo jinde budete věnovat jen sama sobě. Vyhraďte si na to asi hodinku svého času.
 • 2
  Připravte si tonizační vodu, odličovací tamponky a zklidňující pleťovou masku. Všem členům rodiny dejte vědět, ať vás teď chvíli nevyrušují.
 • 3
  Dodržujte základní hygienická pravidla, mějte vždy čisté ruce.
 • 4
  Nejdřív si místa kde máte komedony změkčete napařením horkou vodou. Můžete to udělat tak, že si na obličej přiložíte horký, mokrý, malý ručník/žínku a necháte chvíli působit. Toto je důležitý krok, protože póry se teplem otevřou a všechno vám pak půjde lépe.
 • 5
  Pak se jemně a šetrně pokuste ucpaný pór ukazováčky vymáčknout. Můžete použít buď dva odličovací tamponky nebo svoje čisté ruce. Buďte k sobě opravdu hodně citlivá a zbytečně si neubližujte. Pokud by to bylo bolestivé, raději toho nechte.
 • 6
  Až budete hotová, pleť vyčistěte tonizační vodou, která póry uzavírá.
 • 7
  Po chvíli zkuste na kousek místa v obličeji dát zklidňující pleťovou masku. Pokud by místo štípalo, ještě chvíli počkejte. Jestli masku na obličeji snesete, naneste ji na celý obličej i krk a dopřejte si půl hodinky jen sama pro sebe. Ostatní to bez vás tu chvíli vydrží.
 • 8
  Pokud to celé chcete dotáhnout na skutečný rituál, v čase kdy relaxujete s maskou na obličeji si poděkujte, že jste to celé zvládla a zkuste si do detailu představit pleť po jaké toužíte. Tuto představu v sobě uchovejte co nejdéle.

***

Jestli víte, že byste si zbytečně ubližovala surovým mačkáním komedonů, tak moje rada číslo 2 zní: navštivte kosmetičku, která se na vaše černé kamarádky v obličeji koukne profesionálně, popřípadě vám poradí jak na ně.

Přeji vám hodně trpělivosti a hlavně sebelásky v životě s komedony, ale i bez nich :).

Vaše

Anička

Líbil se vám článek? Dejte ho přečíst svým známým ⬇⬇⬇

Anna Krajíčková
Už víc jak 15 let ukazuje ženám, jak se jednoduše a s láskou starat o svoji pleť, aby to byla hra a zábava, která nestojí moc času ani peněz. Miluje kosmetiku, líčení, módu a barvy. Je inspirací pro ženy, které se chtějí přijmout a mít se rády takové, jaké jsou, protože jak sama říká: "Skutečná krása vychází (ne)jenom zevnitř". Je autorkou e-booku Sama sobě kosmetičkou>>, e-booku zdarma 9 chyb v péči o pleť>> ,celý její příběh si můžete přečíst TADY>> Připojte se k dalším ženám a nechte se inspirovat na její facebookové stránce SKUTEČNĚ KRÁSNÁ>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů